Haber

Samsun’da Vatandaşlar Doğalgazda Yüzde 12 İndirim İçin Harekete Geçti

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

SamsunCHP İlkadım İlçe Teşkilatı, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar İstanbul Türkiye’de konutlarda uygulanan yüzde 12 indirimi protesto etti. CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, “Bu demek oluyor ki, İstanbul gibi ülke nüfusunun 1/5’inin yaşadığı dünyanın önde gelen metropolünde EPDK’nın doğalgaz tarifelerinde indirim mümkün. Samsun’da olduğu gibi doğalgazda yüzde 12 indirim İstanbul’u istiyoruz” dedi.

SAMGAZ binası önünde toplanan Samsunlular, doğalgaz indiriminin sadece İstanbul’daki konutlara yapılmasını protesto etti. İstanbul’da konutlarda kullanılan doğal gaza yapılan yüzde 12’lik indirimi protesto etmek için SAMGAZ binası önünde toplandılar. CHP İlkadım Derneği, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katıldığı eylemde açıklamalarda bulunan CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, şunları kaydetti: Teletar dedi ki:

“ÜCRETLER YAPILMADAN”

“Bu yıl şimdiye kadar kara kış yüzünü göstermedi ama doğalgaz faturalarımız ve kombilerimizden kaynaklanan elektrik faturalarımız kara kışı yaşamamıza neden olarak hane bütçemizi sarsıyor. son bir yılda evlerde kullandığımız yüzde 120’ye ulaştı.Doğal gaz faturamız şu an 2.200 TL.Ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) 1 Ocak 2023 itibarıyla doğalgaz hizmet bedellerine yüzde 84 zam yaptı. Doğalgazın yanı sıra elektrik fiyatlarına da 2021 sonundan itibaren acımasızca zam yapıldı.Son 13 ayda sanayide elektrik tarifeleri yüzde 325 artarken, işletmelerde yüzde 200’ün üzerinde artışlar yaşandı.Tüm bu elektrik artışları yayıldı beslenmeden, giyime, ulaşımdan barınmaya kadar hayatın her alanında saman çöpü gibi.Yangın evimizi sardı.

“ENFLASYON RAKAMLARI HER ÜLKE GİBİ AÇIKLAYIYOR”

3 Ocak’ta enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon aylık yüzde 1,18, altı aylık yüzde 15,4 ve yıllık yüzde 64,27 oldu. Elektrik fiyatlarındaki artışlara bakılırsa bu rakamlar ülkemiz için doğru olamaz, olsa olsa TÜİK başka bir ülkenin enflasyon bilgilerini açıklamalıydı. Günlük hayatın gerçekleriyle bağını koparan AKP iktidarının memur ve emeklilerin asgari ücret ve maaşlarına TÜİK rakamlarına göre zam oranları TÜİK’in enflasyon oranlarının bile çok gerisinde. . Kamu çalışanlarımızın, emeklilerimizin durumu ortadayken TÜİK bizimle dalga geçiyor.

“DOĞAL GAZDA YÜZDE 12 İNDİRİM İSTİYORUZ”

Sahte rakamlarla gerçek yoksulluk yaratıyor. Dar gelirliler, çalışanlar, emekliler TÜİK saçmalıklarına kurban ediliyor. Bütün bunlar olurken bir de EPDK’nın sadece İstanbul için doğalgazda yüzde 12 indirim kararı aldığını gördük. Bu da, İstanbul gibi ülke nüfusunun 1/5’inin yaşadığı dünyanın önde gelen metropollerinde EPDK’nın doğal gaz tarifelerini düşürmenin mümkün olduğu anlamına geliyor. Şimdi buradan sesleniyoruz, haykırıyoruz; Samsun halkının da ısınmaya hakkı var. İstanbul’da olduğu gibi Samsun’da da doğalgazda yüzde 12 indirim istiyoruz. Bugün asgari ücretli bir vatandaş maaşının 1/4’ünü elektrik ve doğalgaz faturalarına ödüyor. Ekonomik sıkıntılar yaşayan vatandaşlarımızın bu soğuk kış günlerinde nefes alabileceği neden düşünülmüyor? Ayrıca ocak, şubat ve mart aylarında tahakkuk edecek doğalgaz faturalarımızın da haziran sonuna ertelenmesini istiyoruz. Bu sesi dinle. Bu ses zammın altında ezilen halkın sesidir.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu