Haber

Polonya’dan Leopard tankları için Almanya’ya resmi başvuru

Polonya, Ukrayna’ya Leopard 2 tankları göndermek için Almanya’ya resmi başvuruda bulundu. Almanya hızlı bir cevap verdi. Alman yapımı Leopard tankların üçüncü ülkelerde kullanılması için Berlin’in onayı gerekiyor. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesi için Almanya’ya resmi başvuruda bulunduklarını açıkladı. Blaszczak, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Berlin’in Polonya’nın talebini aldığını belirtti.

Polonya Savunma Bakanı, Almanya’yı kendi Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya göndermeye davet etti. Almanya’yı “Ukrayna’yı Leopard 2 tankıyla destekleyecek ülkeler koalisyonuna katılmaya” davet eden Blaszczak, “Bu bizim ortak sorunumuz. Çünkü mesele tamamen Avrupa’nın güvenliği.”

Alman hükümetinden bir kaynak da Reuters’e Polonya’nın talebinin Berlin’e ulaştığını söyledi. Teşkilata konuşan bir Alman savunma kaynağı, Polonya’nın Ukrayna’ya en fazla 14 Leopard 2 A4 tankı tedarik etmek istediğini söyledi.

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Polonya Başbakanı Mateusz Moravieck, Almanya’nın en kısa sürede yanıt vermesini umduklarını söyledi.

Polonya lideri, Almanya’yı Ukrayna’nın kendini daha iyi savunmasına yardım etmek istememekle suçlayarak, “Umarım Almanya’nın yanıtı çabuk gelir.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Berlin’de yaptığı görüşmede “Kısa süre içinde bir karar verilmesini bekliyorum” dedi. Pistorius, Ukrayna’ya leopar göndermek isteyen müttefik ülkeleri Ukrayna askerlerini bu tanklarla eğitmeye teşvik ettiğini söyledi.

Almanya üzerindeki baskı artıyor

Alman yapımı Leopard tanklarının üçüncü ülkelerde kullanılması Berlin’in onayına tabidir. Bu nedenle Polonya’nın Leopard tanklarını Ukrayna’ya gönderebilmesi için Almanya’nın onayına ihtiyacı var.

Berlin’in tank konusundaki duruşuna ilişkin belirsizlik devam ederken, Polonya Başbakanı Morawieck Ukrayna’ya leopar göndermeye hazır diğer ülkelerle koalisyon kuracaklarını açıkladı.

Ancak uzun süre Ukrayna’ya Leopard tanklarının gönderilmesine karşı çıkan Alman hükümeti, baskıların ardından önceki gün bu konudaki tutumunu değiştirdi. Tepkisinin ne olacağı sorusuna ise “Şimdiye kadar bize sorulmadı. Ama sorulsaydı engel olmazdık” yanıtını verdi.

Bu duyurunun ardından Polonya’nın Leopard 2 tankları için resmi başvurusu geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu