Haber

Katar: Suriye ile normalleşme olmayacak

Arap Ligi’nin Suriye’nin birliğe dönüşü konusunda anlaşmaya varmasının ardından konuşan Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Katar’ın Suriye ile normalleşme konusundaki tutumunun değişmediğini söyledi.

Rudaw’ın Katar devlet medyasından yaptığı açıklamaya göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majid Bin Muhammed Ed Ansari, “Katar devleti her zaman Arap mutabakatı için çalışıyor ve buna engel olmayacak. Rejim öncelikle “Suriye halkının istek ve beklentilerini karşılayacak siyasi çözüme doğru ilerlemeye bağlıdır” dedi.

‘ÇATIŞMAYA KAPSAMLI BİR ÇÖZÜM BULUNMALIDIR’

Arap Birliği’nin, 2011’de iç savaşın başlamasının ardından üyeliği askıya alınan Suiye’nin geri gönderilmesi kararını değerlendiren Ansari, “Arap Birliği’nin kararı, Suriye hükümetini halkın sorunlarına odaklanmaya ve harekete geçmeye teşvik ediyor. komşu Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye yönelik olumlu adımlar atacağını umduğunu söyledi.

Katar’ın “Suriye ihtilafına kapsamlı bir çözüm bulunması yönündeki tüm çabaları desteklediğini” kaydeden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ensari, “Suriye halkına barış ve refah sağlamak için Arap ülkeleriyle birlikte çalışıyoruz” dedi.

ARAP BİRLİĞİ’NDEN ‘SURİYE BİRLİĞE DÖNEBİLİR’ KARARI

Arap Birliği’nden 12 yıl önce iç savaşa giden süreçte ihraç edilen Suriye, dün (7 Mayıs) Kahire’de birliğe üye ülkelerin dışişleri bakanları toplantısında yeniden Arap Birliği’ne kabul edildi. , Mısır’ın başkenti. Ancak Arap ülkeleri bu konuda farklı görüşlere sahipti.

Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tam normalleşmeyi savunurken, Katar tam normalleşmeden önce Suriye sorununa çözüm bulunması gerektiğini savundu. Karar öncesi geçen hafta açıklama yapan Ürdün Dışişleri Bakanı, Suriye’nin geri kabulünün “uzun ve zorlu bir sürecin başlangıcı” olacağını söyledi. (DIŞ HABERLER)

suleymanpasa-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu