Haber

Ermenistan, Hindistan-İsrail hava savunma sistemi satın almak istiyor

Ermenistan yönetimi, Hindistan-İsrail ortak üretimi orta menzilli hava savunma füze sistemi MRSAM’ı Hindistan’dan satın almayı planlıyor.

Hindistan’daki savunma sanayi haber sitesi Indian Defence Research Wing’de yer alan bilgiye göre Erivan yönetimi, hava savunma sistemini güçlendirmek için envanterindeki sistemleri yenilemek istiyor.

Hindistan yönetimi, İsrail ile ortak ürettiği 70 kilometrelik orta menzilli MRSAM sisteminin yanı sıra, tek başına ürettiği Akash hava savunma füze sistemlerini de Ermenistan’a teklif etti. Sistemler karadan havaya füzelere sahiptir.

Haberde yer alan analizde, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın elinde bulunan İsrail yapımı Barak-8 hava savunma sistemine karşı denge aradığı belirtildi.

Söz konusu haber, Ermeni resmi haber ajansı Armenpress tarafından da aktarıldı.

İsrail basınına göre, 2019 yılında Hindistan ve İsrail arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii ile Hindistan’daki Savunma Araştırma ve Geliştirme Kurumu, MRSAM hava savunma sistemi için iş birliği yaptı ve sistemin ilk denemesi gerçekleştirildi. 2021’in başı.

Ermenistan-Hindistan işbirliği

Ermenistan, Eylül 2022’de yaklaşık 250 milyon dolar değerindeki Hint yapımı Pinaka çok namlulu roket sistemi (MLRS), tanksavar füzeleri ve diğer mühimmatları sipariş ederek bu silahın ilk yabancı müşterisi oldu.

Ayrıca çeşitli savunma kaynaklarında Ermenistan’ın envanterindeki mevcut Su-30SM savaş uçaklarını Hindistan’ın desteğiyle modernize etmeyi planladığı belirtilmiş ancak Erivan yönetimi bu konuda bir açıklama yapmamıştı.

pertek-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu